Muhasebe Programları

Hangi sektörde olursa olsun, yapılan ticari faaliyetlerin kayıtlarının tutulması, müşteri bilgilerinin muhafaza edilmesi ve gelir - gider dengesinin sağlıklı bir şekilde takip edilmesi gerekir. Önceki dönemlerde çeşitli evraklarla ve Excel gibi programlarla yapılan bu işlem, 1994 yılından itibaren özel yazılımlarla yapılıyor. Muhasebe programları olarak isimlendirilen bu yazılımların genel özelliklerini ve en çok kullanılanları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hangi Muhasebe Programları Kullanılıyor?


Çalışılan sektöre ve ihtiyaca göre yazılım tercihi de farklılık gösterebilir. Piyasada çoğu faaliyete uygun yazılım bulunur. Ancak bazı işletmeler kendilerine özel programlar da yazdırabilirler. Muhasebe programları konulu yazımızda kısaca bu yazılımların çeşitlerinden bahsedelim;

Ön Muhasebe Programları : Bu yazılımlar ticari kuruluşların fatura ve hesap takiplerini kolayca yapabilmelerine olanak sağlar. Ücretsiz veya uygun fiyatlı oldukları için çok tercih edilirler. Ancak sundukları işlevsellik kısıtlıdır.

Ticari Muhasebe Programları : Piyasada mali müşavir programı olarak da bilinen bu yazılımlar daha fonksiyonel ve kapsamlıdır. Bordro düzenlemesi ve beyanname hazırlama gibi konularda da çözüm yolu sunarlar.

ERP Programları : Bu tip yazılımlarda muhasebe işleminin dışında çalışanların puantaj kayıtları, özlük dosyaları ve satış verileri gibi veriler de muhafaza edilebildiği için çok yönlülük hakimdir. Orta ve büyük ölçekli şirketler genelde bu yazılımları kullanırlar.

En Çok Kullanılan Muhasebe Programları


Şirketlerin tercih ettiği muhasebe programları nelerdir sorusunda ortaya çıkan popüler yanıtlar az çok bellidir. Çünkü fiyat / performans açısından beklentileri karşılayan yazılımlar aynı zamanda kullanım kolaylığı da sağlar. Bu bağlamda ön plana çıkan birkaç örneği şu şekilde sıralayabiliriz.
Özel Yazılım Muhasebe Programları : Piyasada yer alan programların çoğu genel kullanıcıya yönelik tasarıma ve işlevselliğe sahiptir. Bazı firmalar ise daha spesifik bir beklenti içinde girdiklerinde yazılım şirketlerine ne istediklerini söyleyerek özel bir program oluşturtabilirler. Bunların genel adı da özel yazılımlar olarak ifade edilir.

Muhasebe Programları Nasıl Öğrenilir?


Firma sahipleri veya bu alanda çalışan profesyoneller muhasebe programları nelerdir konusunu incelerken elbette nasıl öğreneceklerini de düşünebilirler. Ticari alanlara eleman yetiştiren okullarda genelde bu tarz programların dersi de vardır. Ancak öğrenmek isteyenler halk eğitim merkezlerinde veya çeşitli özel kurumlarda düzenlenen kurslara katılabilirler. Kursların en önemli noktası ise bitirdiğinizde size Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir sertifika verilip verilmediğidir.
^
indir
Kullanım Şartları - Gizlilik Politikası - Hakkımızda - Bize Ulaşın

facebook icon twitter icon google icon pinterest icon